rodzaje nazw marek

Typy i rodzaje nazw marek i firm stosowanych w namingu

Wybór nazwy należy do najważniejszych elementów tworzenia marki czy zakładania firmy. Odzwierciedla ona charakter działalności i wpływa na postrzeganie przedsiębiorstwa, produktu, usługi, organizacji czy wydarzenia przez klientów. Istnieje kilka typów nazw stosowanych w namingu, które poznasz dzięki lekturze poniższego tekstu. Sprawdź, jaki masz wybór na tym polu!

Nazwy opisowe – przejrzysta informacja dla nabywców

Skuteczny branding nie miałby racji bytu bez stosowania nazw opisowych. Stanowią one swego rodzaju etykietę, która niczym te na produktach ze sklepowych półek przyciąga potencjalnych odbiorców, informując ich przy okazji o charakterystyce danego artykułu czy usługi.

Widząc np. nazwę General Electric, od razu się spodziewasz, że dana firma działa w branży elektronicznej. To znaczące udogodnienie jest stosowane od dawna, czego doskonałym przykładem jest choćby popularny przedrostek „BUD” stosowany przez właścicieli firm budowlanych, np. Budlex, Solibud.

Internet jest dziś głównym źródłem informacji, a właściwie skonstruowane nazwy opisowe sprawiają, że dużo łatwiej odnaleźć daną firmę w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO) stanowi więc obecnie niezwykle istotny aspekt dla przedsiębiorców poszukujących nazwy dla swojej marki. Profesjonalnie skonstruowane nazwy opisowe sprawią, że nie znikniesz na tle konkurencji.

Pamiętaj, że w każdej branży panują odmienne zasady i w zależności od typu odbiorców firmy stosują inną politykę oraz nazewnictwo. Niektóre branże stawiają na oryginalność i w ich przypadku standardowa, niczym niewyróżniająca się nazwa może po prostu nie trafić do klientów poszukujących czegoś jedynego w swoim rodzaju.

Ponadto może się przecież zdarzyć, że nazwa opisowa będzie swego rodzaju blokadą rozwojową. Dlaczego? Wyobraź sobie przykład restauracji z „sushi” w nazwie – taki zabieg z góry ogranicza zakres działalności do serwowania potraw konkretnej kuchni. Trudno w tej sytuacji poszerzyć ofertę.

Z łatwością można znaleźć jednak wiele znanych marek, którym odpowiednio dobrane nazwy opisowe pomogło w dotarciu na sam szczyt i zdobyciu milionów klientów na całym świecie. Dobrym przykładem są linie lotnicze „American Airlines” czy polski „LOT”, których nazwy budzą jednoznaczne skojarzenia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku salonów barberskich z „barber” w nazwie.

Wychodzi więc na to, że nazwy opisowe mogą w rzeczywistości działać w dwie strony. To, czy przyciągną klientów, czy nie, zależy od wielu czynników. Jeżeli dana firma nie planuje wprowadzania istotnych przemian i ogranicza się do konkretnej działalności, zastosowanie prostego nazewnictwa może okazać się dobrym posunięciem.

Branże rozwojowe, w których często zachodzi konieczność podjęcia zmian, mogą mieć zaś problem z wprowadzoną pochopnie nazwą opisową. Systematyczne badanie rynku i potrzeb klientów może pomóc Ci w zbudowaniu silnej nazwy opisowej dla Twojej firmy.

Przykłady nazw opisowych Zalety nazw opisowych Wady nazw opisowych
General Electric Ułatwiają identyfikację branży Mogą ograniczać zakres działalności
Budlex, Solibud Sprzyjają optymalizacji SEO Mogą stanowić barierę rozwojową
American Airlines, LOT Pomagają wyróżnić się na tle konkurencji Może być problematyczne w branżach wymagających ciągłych zmian

Nazwy sugestywne

O ile wcześniej wspomniane nazwy są prostymi opisami skonstruowanymi w taki sposób, aby od razu informować klienta o specyfice danego produktu czy usługi, o tyle nazwy sugestywne oddziałują na podświadomość i przywołują przyjemne skojarzenia.

W namingu od dawna stosuje się ten zabieg, czego dobrym przykładem jest „DreamVacations”. Choć ta nazwa nie nawiązuje ona bezpośrednio do rodzaju działalności firmy, sprawia, że po chwili namysłu możesz się domyślić, że masz do czynienia z biurem podróży.

Innym znanym przykładem jest niezwykle sugestywna nazwa „Red Bull”. Mimo iż nie dowiesz się z niej niczego o składzie napoju, automatycznie wzbudza skojarzenia z energią i mocą charakterystyczną dla tego produktu.

Nazwy sugestywne od wielu lat znajdują szerokie zastosowanie w namingu i brandingu. Odpowiednio wymyślone, zostają w pamięci klienta na długi czas i mogą sprawić, że marka zyska grono oddanych wielbicieli. To także doskonała metoda na wyróżnienie się na tle konkurencji. Klienci przywiązani do marki na poziomie emocjonalnym tworzą oddaną grupę odbiorców, którzy nie zwracają już uwagi wyłącznie na sam produkt, lecz również na towarzyszącą mu otoczkę.   

Wybierając nazwę sugestywną, dobrze się zastanów, czy chcesz, aby Twoja marka dotarła na rynek międzynarodowy. Zdarzają się wszakże sytuacje, w których nazwa sugestywna jest dużo trudniejsza do zarejestrowania jako znak towarowy w innych krajach niż w Polsce. Stosowanie polskich znaków może sprawić zaś, że marka nie dotrze do co niektórych grup kulturowych i obcojęzycznych klientów.

Wniosek? Wybór trafnej nazwy sugestywnej nie należy do prostych decyzji i powinien być poprzedzony rzetelnymi badaniami rynku oraz dokładnym zapoznaniem się grupą klientów i ich oczekiwaniami. Niezbędna jest też szczegółowa wiedza odnośnie do oferowanych produktów bądź usług. Bez zapoznania się z mechanizmami rynku i zasadami panującymi w danej branży nie stworzysz skutecznej nazwy sugestywnej.

Przykłady nazw sugestywnych Zalety nazw sugestywnych Wady nazw sugestywnych
DreamVacations Wzbudzają przyjemne skojarzenia Trudniejsze do zarejestrowania jako znak towarowy
Red Bull Zostają w pamięci klienta na długi czas Może nie dotrzeć do niektórych grup kulturowych
Virgin Sprawiają, że marka zyskuje oddanych wielbicieli Może być niejasna w różnych językach
Monster Energy Wyróżniają markę na tle konkurencji Potencjalne nieporozumienia i negatywne konotacje
Apple Tworzą emocjonalne przywiązanie do marki Ryzyko utraty uniwersalności przy ekspansji międzynarodowej

Nazwy wymyślone

Jedyne w swoim rodzaju, wymyślone od podstaw nazwy są znacznie rzadziej spotykane i raczej kojarzone z zespołami muzycznymi lub tytułami filmów czy gier wideo. Choć tego typu naming nie sugeruje klientowi, z czym konkretnie ma do czynienia, jego użycie może się wiązać z wieloma korzyściami.

Na nazwie wymyślonej zyskuje ochrona prawna marki, ponieważ bez przeszkód da się zarejestrować ją jako znak towarowy. Nazwa wymyślona pomaga przebić się do świadomości konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na oryginalność. Jako ogromny plus nazw wymyślonych należy zaliczyć także fakt, że nie nawiązują do żadnego z języków, co z reguły ma korzystny wpływ przy eksporcie na zagraniczny rynek.

Pierwszym przykładem słynnej marki działającej pod nazwą wymyślona, która przyjdzie wielu na myśl, będzie zapewne „Google”. Duńskie Lego, japońskie Sony czy amerykańska Coca Cola – popularnych marek, które zastosowały tego typu chwyt marketingowy, jest wiele.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że marki, których nazwa nie informuje klienta bezpośrednio o rodzaju prowadzonej działalności, wymagają zwiększonych nakładów na szeroko rozumiane działania marketingowe. Wywołanie u odbiorców odpowiednich skojarzeń jest w tym przypadku wyraźniejsze trudniejsze.

Przykłady nazw wymyślonych Zalety nazw wymyślonych Wady nazw wymyślonych
Google Łatwość rejestracji jako znak towarowy Wymagają większych nakładów na marketing
Lego Przebijają się do świadomości konsumentów Wywołanie odpowiednich skojarzeń jest trudniejsze
Sony Oryginalność Brak bezpośredniej informacji o rodzaju działalności

Nazwy akronimiczne

Gdy liczy się jasny i prosty przekaz, wybór często pada na nazwę akronimiczną, która jest skróconą formę dłuższej nazwy. Bez wątpienia dużo łatwiej jest zapamiętać prosty skrót niż cały ciąg słów. Popularne punkty gastronomiczne (KFC) czy nazwy instytucji państwowych (PKO) – spotkasz się z tym rozwiązaniem w wielu branżach z sektora prywatnego i publicznego.  

Główną zaletą nazw akronimicznych jest łatwość zapamiętywania. Wiele z nich jest dziś powszechnie kojarzona w różnych częściach świata. W parze z krótką, chwytliwą nazwą idzie też często charakterystyczne logo. Marketingowcy doceniają tego typu nazewnictwo. Nazwa akronimiczna może pomóc w zyskaniu dodatkowego czasu na działania promocyjne i dotarciu do szerokiego grona odbiorców. Znalezienie idealnego skrótu i zarejestrowanie go jako legalnego znaku towarowego stanowi jednak nie lada wyzwanie.

Firmy działające jednocześnie na różnych rynkach często decydują się na nazwę akronimiczną, gdyż może być rozpoznawalna dla odbiorców nawet z odległych stron świata. Często korzystają przedsiębiorcy, których firma ma długą, trudną do zapamiętania nazwę. Wyróżnia się sektory gospodarki, w których nazwy akronimiczne sprawdzają się najskuteczniej. Marki takie jak „HP” lub „IBM” od lat prężnie działają i są rozpoznawalne w różnych zakątkach globu.   

Nazw akronimicznych nie stosują zaś w szczególności te branże, w których istotny jest bezpośredni kontakt z klientem. Jeśli w grę wchodzą emocje odbiorców produktów bądź usług, nasza agencja copywriterska zaleca raczej korzystanie z innych typów nazw.

Popularyzacja nazw akronimicznych doprowadziła do tego, że niektóre z nich kojarzą się z konkretną branżą (BMW, IKEA) lub nawet całą dziedziną nauki (NASA). Świadome, strategiczne zastosowanie tego rodzaju skrótu może mieć niebagatelny wpływ na wyniki rozpoznawalności i sprzedażowe. Wiąże się jednak zawsze z koniecznością prowadzenia wzmożonych działań marketingowych, na każdym możliwym polu.

Przykłady nazw akronimicznych Zalety nazw akronimicznych Wady nazw akronimicznych
KFC, PKO Łatwość zapamiętywania Wymagają wzmożonych działań marketingowych
HP, IBM Charakterystyczne logo, ułatwiające identyfikację Trudność w znalezieniu idealnego skrótu
BMW, IKEA Rozpoznawalność na różnych rynkach Może być ograniczająca w niektórych branżach
NASA Pomaga w zyskaniu dodatkowego czasu na promocję Mniej odpowiednie dla branż opierających się na emocjach

Nazwy założycieli

Zdarza się, że wymyślanie nazwy firmy stanowi swoisty identyfikator jej założyciela bądź założycieli. Takie bezpośrednie nawiązanie do twórców konkretnej marki wpływa często korzystnie na jej renomę i wskazuje potencjalnym klientom, że trafili na profesjonalistów.

Firmy, które zbudowały swój wizerunek na charakterystycznej postaci założyciela, działają w różnych strefach biznesu. Ford, Walt Disney czy Calvin Klein to powszechnie kojarzone marki, które zbudowały swój wizerunek właśnie na nazwie założyciela. Ludzka twarz firmy może działać jak magnes na klientów.

Decydując się na nadanie swojej firmie nazwy założycieli, pamiętaj jednak, że od tego momentu jego dobre imię będzie równoznaczne z dobrym imieniem marki i na odwrót. W tym wypadku wszystko zależy od tego, jak postrzegana jest osoba założyciela i jak popularna jest jego marka osobista.

Przykłady nazw założycieli Zalety nazw założycieli Wady nazw założycieli
Ford, Walt Disney Wpływa korzystnie na renomę marki Związek między reputacją założyciela a marką
Calvin Klein Pokazuje profesjonalizm Wszelkie negatywne skojarzenia wpływają na markę
Gucci Ludzka twarz firmy przyciąga klientów Zależność od reputacji i popularności założyciela
Versace Nawiązanie do twórców marki Ryzyko przy niekorzystnych wydarzeniach związanych z założycielem

Nazwy geograficzne

W gruncie rzeczy są to nazwy firm oferujących produkty albo usługi, które nawiązują w bezpośredni sposób do konkretnych regionów geograficznych. Popularny portal Amazon, który swoją subtelną nazwę zawdzięcza rzece Amazonce lub nawiązująca bezpośrednio do stolicy Tajlandii „Bangkok Thai Cuisine & Cocktails”, to tylko dwa z licznych przykładów.

Nazwa geograficzna nie zawsze odzwierciedla typ prowadzonej działalności. Oprócz tego, że przydaje się w budowaniu tożsamości i wzbudzaniu u odbiorców produktów lub usług pozytywnych emocji, może także informować o dostępności oryginalnych, certyfikowanych produktów. Nabywając zegarek w sklepie „Swiss Watches”, masz pewność, że inwestujesz w markowy, wysokogatunkowy wyrób.

Może się jednak zdarzyć, że produkt oferowany pod nazwą geograficzną nie będzie zrozumiały dla obcokrajowców. Polskie znaki w nazwach takich jak choćby Wisła Vodka czy Mazowiecka Żytnia mogą wprowadzić w konsternację osoby, które nawet nie wiedzą, gdzie leży Polska. W związku z wyjątkową specyfiką tych nazw występują  czasami w ich przypadku pewne problemy prawne.

Popyt na produkty regionalne rośnie z roku na rok. Jeśli jakaś marka jest silnie zakorzeniona w swoim regionie i planuje wejście na rynek międzynarodowy, zbyt skomplikowana nazwa geograficzna może to utrudnić. Z drugiej strony da się w ten sposób uwydatnić charakter firmy, jak i samych produktów, trafiając w gusta lokalnych klientów.

Świetnym przykładem firmy z powodzeniem posługującej się nazwą geograficzną jest California Fitness. Swego czasu tej amerykańskiej marce bez najmniejszych komplikacji udało się wkroczyć na azjatyckie rynki. Nazwa firmy automatycznie wywołała u Azjatów poczucie obcowania z produktem luksusowym, będąc dla nich jednocześnie kompletnie niezrozumiała pod kątem geograficzno-kulturowym.

Przykłady nazw geograficznych Zalety nazw geograficznych Wady nazw geograficznych
Amazon, Bangkok Thai Cuisine & Cocktails Budowanie tożsamości, wzbudzanie pozytywnych emocji Nie zawsze zrozumiałe dla obcokrajowców
Swiss Watches Informowanie o oryginalności i jakości produktów Problemy prawne związane ze specyfiką nazwy
Wisła Vodka, Mazowiecka Żytnia Łatwość identyfikacji pochodzenia produktu Może wprowadzać w konsternację klientów międzynarodowych
California Fitness Ułatwienie wejścia na rynek międzynarodowy Może utrudniać zrozumienie geograficzno-kulturowe

Skuteczny naming wymaga wiedzy i doświadczenia

Odpowiedni dobór rodzaju nazwy firmy może znacząco wpłynąć na jej sukces. Ważne jest, aby nazwa była spójna z wizerunkiem i celami marki, a także przystępna dla docelowej grupy odbiorców. Ostateczny wybór powinien być przemyślany i poparty analizą rynku oraz preferencji klientów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *