Budowa artykułu blogowego

Budowa i struktura artykułu blogowego. Z jakich elementów się składa tekst na blog?

Wydaje Ci się, że pisanie artykułu tematycznego na blog to formalność, z którą poradzisz sobie w mgnieniu oka? Dlaczego nie – tym bardziej że możesz przecież skorzystać ze sztucznej inteligencji. Jeśli jednak chcesz stworzyć profesjonalny i wartościowy artykuł, który wyróżni Twoją stronę na tle konkurencji i wzmocni ją pod względem SEO, podstawowym warunkiem jest zbudowanie go zgodnie z optymalną strukturą. Z jakich elementów składa się wobec tego artykuł blogowy?

Tytuł artykułu

Tworzenie artykułu blogowego zaczyna się od napisania tytułu. Jego celem jest zainteresowanie potencjalnego czytelnika i zapewnienie jak najlepszej widoczności treści w wyszukiwarce internetowej. Tytuł powinien być krótki, zwięzły i – co najważniejsze – zawierać słowo lub słowa kluczowe istotne dla treści artykułu, bloga i Twojej strategii SEO. Dobre tytuły to takie, które są krótkie, ale przejrzyste i wskazują na treść tekstu.

Unikaj częstych błędów popełnianych przez copywriterów na tym etapie, jak np. tworzenie zbyt długich tytułów, które mogą nie być wyświetlane w pełni w wynikach wyszukiwania czy tytułów, które są zbyt ogólne. Tworzenie tytułu o wysokim stopniu kreatywności lub metaforyczności może również prowadzić do nieporozumień. Czytelnik musi od razu zrozumieć, o czym jest dany artykuł – inaczej w ogóle zrezygnuje z czytania.

Przykłady dobrych tytułów

 • 10 sprawdzonych sposobów na optymalizację SEO strony firmowej” – tytuł jest krótki i zwięzły, zawiera słowa kluczowe („optymalizacja SEO”, „strona firmowa”) i precyzyjnie informuje o treści artykułu.
 • Jak stworzyć skuteczny tunel sprzedażowy – poradnik krok po kroku” – tytuł ma charakter informacyjny i zawiera frazy, które potencjalny czytelnik mógłby wpisać w wyszukiwarkę („skuteczny tunel sprzedażowy”, „poradnik krok po kroku”).
 • Czy warto inwestować w kryptowaluty w 2023 roku?” – tytuł jest aktualny i stawia konkretne pytanie, na które czytelnik chce poznać odpowiedź. Słowa kluczowe („jak inwestować”, „kryptowaluty”, „2023”, poradnik) są również obecne.

Przykłady nieprawidłowych tytułów:

 • O tym, jak zająć się pewnym aspektem marketingu cyfrowego” – tytuł jest zbyt ogólny i niezrozumiały, a do tego brakuje w nim słów kluczowych i nie informuje, o czym dokładnie jest artykuł.
 • Czy Twoja strona jest fajna? Oto, co możesz zrobić, żeby była jeszcze fajniejsza!” – tytuł jest zbyt infantylny i nieprofesjonalny i nie informuje czytelnika o konkretnym problemie czy rozwiązaniu, a słowa kluczowe są niejasne.
 • 10+1 sposobów na osiągnięcie sukcesu w SEO, tunelach sprzedażowych, social media, PPC, content marketingu i wiele innych!” – tytuł jest zbyt długi i rozwlekły, próbuje objąć zbyt wiele tematów, co sprawia, że trudno go zrozumieć i zlokalizować w wynikach wyszukiwania.

Grafika wyróżniająca

Grafika wyróżniająca w artykule blogowym ma większe znaczenie niż tylko estetyczne. To strategiczny element, który pełni kluczowe role w kontekście zarówno SEO, jak i user experience. Główny obrazek działa jak wizualny wabik przyciągający uwagę czytelnika i zachęcający do zanurzenia się w treści. W erze nadmiaru informacji, gdy uwaga jest walutą, dobrze dobrana grafika wyróżniająca może zdecydować o tym, czy użytkownik kliknie w Twój artykuł, czy przejdzie obok niego obojętnie. Ponadto odpowiednio zoptymalizowany obrazek może poprawić pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania, jeśli zawiera alt text z odpowiednimi słowami kluczowymi.

Zadaniem grafiki wyróżniającej jest przyciągnięcie uwagi i komunikacja głównego przesłania artykułu w sposób, który jest zarazem intuicyjny i emocjonalny. Obrazek powinien być spójny z tonem i stylem tekstu, a także odzwierciedlać jego główną ideę lub problem, który rozwiązuje. Dlatego wybierając grafikę wyróżniającą, warto się zastanowić, jaki emocjonalny lub intelektualny efekt zamierzasz osiągnąć. Czy chcesz zainspirować, zaintrygować, a może rozbawić? Odpowiedź na to pytanie pomoże w doborze odpowiedniego obrazka.

Tworząc lub dobierając grafikę wyróżniającą, pamiętaj o kilku kluczowych aspektach. Po pierwsze jakość i rozdzielczość muszą być na wysokim poziomie, ale jednocześnie plik nie może być zbyt duży, aby nie wpłynąć negatywnie na czas ładowania strony. Po drugie, upewnij się, że masz prawa do użycia danej grafiki lub że jest ona dostępna na licencji Creative Commons. Po trzecie, nie zapomnij o optymalizacji obrazka pod kątem SEO – dodaj opis alt i tytuł zawierający słowa kluczowe. Pamiętając o tych zasadach, grafikę, która upiększy Twój artykuł i przyczyni się do jego sukcesu.

Spis treści

Spis treści w artykule blogowym możesz również uznać elegancki dodatek i narzędzie wpływające na czytelnika i SEO. Działa jako nawigacyjna mapa, która pozwala czytelnikom szybko zorientować się w strukturze artykułu i przejść do interesujących ich sekcji. Spis treści prowadzi czytelnika przez treść, minimalizując ryzyko dezorientacji i zniechęcenia. Ponadto może poprawić pozycjonowanie artykułu w wynikach wyszukiwania, ponieważ wyszukiwarki często wykorzystują go do generowania dodatkowych linków w wynikach, co zwiększa widoczność i klikalność strony.

Rola spisu treści nie kończy się jednak na funkcji nawigacyjnej – to element, który podnosi poziom profesjonalizmu i autorytetu Twojego bloga. Spis treści sygnalizuje, że artykuł jest dobrze zorganizowany, bogaty w treść i wartościowy. Dzięki temu czytelnicy są bardziej skłonni zaufać Twojemu głosowi i podążać za Twoimi radami czy wskazówkami. Warto więc poświęcić czas na przemyślane ułożenie punktów i podpunktów, które będą odzwierciedlać główne idee i argumenty artykułu.

Tworząc spis treści, zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów. Przede wszystkim upewnij się, że tytuły i podtytuły są jasne, zwięzłe i zawierają słowa kluczowe. Po drugie zastanów się nad hierarchią informacji i uporządkuj punkty w sposób logiczny oraz intuicyjny. Jeśli używasz WordPressa, możesz skorzystać z wtyczek, które automatycznie generują spis treści na podstawie nagłówków H1, H2, H3 itd.

Wstęp

W dużej mierze właśnie wstęp decyduje, czy użytkownik pozostanie na stronie i przeczyta cały tekst, czy może opuści ją po kilku sekundach. W otwierającym akapicie czytelnik dowiaduje się, czy artykuł jest dla niego. Zasady tworzenia dobrego wstępu są proste: musi być krótki, zrozumiały i wskazywać, o czym będzie cały artykuł. Istotne jest, aby zainteresował czytelnika i skłonił go do dalszego czytania. Dlatego zawsze warto zaczynać od stawienia problemu, przedstawienia kontekstu czy zadania pytania.

Błędem jest tworzenie wstępu, który:

 • nie ma nic wspólnego z treścią artykułu,
 • jest zbyt ogólny,
 • jest po prostu nudny.

Zawsze na pierwszym planie miej swojego odbiorcę. Zabierając się za tworzenie artykułu blogowego, pamiętaj, do kogo go kierujesz swój tekst i co może zainteresować potencjalnego czytelnika. Sztuka wymyślania wstępu tkwi m.in. w stawianiu hipotez, zarysowywaniu problemu i zachęcaniu do dalszego czytania.

Przykład dobrego wstępu:

Twoja strona internetowa nie przyciąga wystarczającej liczby odwiedzających, mimo że spędzasz godziny na optymalizacji SEO? Być może problem tkwi w jakości Twoich treści. W tym artykule pokażemy, jak skutecznie przyciągnąć więcej ruchu na stronę, korzystając z zaawansowanych technik tworzenia contentu. Zaczynamy od podstaw, ale szybko przejdziemy do bardziej zaawansowanych wskazówek. Czytaj dalej, jeśli chcesz, aby Twoja strona stała się magnesem dla potencjalnych klientów!”

 • Wstęp jest krótki i zrozumiały. Od razu stawia problem, który czytelnik może rozwiązać dzięki przeczytaniu artykułu. Jest też zachęta do dalszego czytania (CTA).

Przykład niewłaściwego wstępu:

Marketing to fascynujący świat pełen niespodzianek. Czasami działania, które podejmujemy, przynoszą efekty, a czasami nie. To zależy od wielu czynników. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o kilku z nich.

 • Wstęp jest zbyt ogólny i nieinformacyjny. Nie wskazuje, o czym dokładnie będzie artykuł, brakuje w nim konkretnej problematyki, która zainteresuje czytelnika. Nie ma też zachęty do dalszego czytania.

Oba przykłady pokazują, jak ważne jest odpowiednie zarysowanie problemu i kontekstu już na początku tekstu oraz bezpośrednie zwrócenie się do odbiorcy w kontekście jego osobistych problemów. Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie, a dobrze napisany wstęp może na nie znacząco wpłynąć.Początek formularza

Wypunktowanie najważniejszych informacji

Częstą praktyką serwisów internatowych – głównie informacyjnych – jest umieszczanie bezpośrednio po wstępie wypunktowanej listy krótko podsumowującej kluczowe elementy treści. To rozwiązanie szczególnie warte uwagi podczas tworzenia dłuższych artykułów tematycznych, którego zastosowanie może zachęcić czytelnik do dokładniejszego zapoznania się z tekstem i poprawić jego czytelność.

Nagłówek H2

Po tytule i wstępie kluczowym elementem jest struktura tekstu, czyli podział artykułu na logiczne i spójne części poprzez zastosowanie odpowiednich podtytułów, które nazywane są nagłówkami H2. Odgrywają kluczową rolę w treści blogowej, ponieważ dzielą ją na mniejsze, łatwe do przyswojenia części. Poprawna struktura artykułu z zastosowaniem nagłówków H2, sprawia, że tekst jest przystępny dla czytelnika i łatwiejszy do zrozumienia.

Po drugie nagłówki H2 są ważne z punktu widzenia SEO. Wyszukiwarki internetowe używają ich do zrozumienia, o czym jest dany artykuł. Dlatego też – podobnie jak w przypadku tytułu – warto umieścić w nagłówkach H2 słowa kluczowe, na które chcesz pozycjonować artykuł i swoją witrynę.

Treść właściwa

Głównym celem treści właściwej jest przekazanie czytelnikowi informacji, które są dla niego wartościowe i skłonią go do dalszego czytania. W treści właściwej copywriter powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą nasunąć się odbiorcy podczas czytania tytułu i wstępu.

Ważnym aspektem jest długość tekstu. Z jednej strony nie powinien być zbyt krótki, ponieważ może to sprawić, że nie uda się przekazać wszystkich niezbędnych informacji. Z drugiej strony lepiej unikać niepotrzebnie długich artykułów, gdyż mogą zniechęcić czytelnika. Optymalna objętość zależy od wielu czynników, takich jak tematyka, charakterystyka grupy docelowej też konkurencja w danym temacie.

Pisanie treści właściwej to nie tylko przekazywanie informacji, ale również budowanie relacji z czytelnikiem. Warto zatem zadbać o interaktywność tekstu, zadawać pytania, stawiać tezy, a nawet polemizować, aby cały utrzymywać jego zainteresowanie na wysokim poziomie. W ten sposób możliwe jest tworzenie angażujących i inspirujących artykułów blogowych. Podczas pisania treści unikaj błędów językowych, stylistycznych czy interpunkcyjnych, które mogą zniechęcić czytelnika i sprawić, że tekst będzie postrzegany jako nieprofesjonalny.

Nagłówek H3

Nagłówki H3 pełnią ważną funkcję w budowie i strukturze artykułu na blogu. Ich rola wykracza tylko poza kwestie estetyczne – stanowią bowiem istotny element także dla mechanizmów wyszukiwarek internetowych.

Czytelnikowi nagłówki H3 pozwalają na łatwiejsze zrozumienie i przyswojenie zawartych w tekście informacji. Są to nagłówki niższego rzędu, które rozwijają nagłówki H2 i się w nich zawierają. Błędem jest zatem umieszczanie H3 przed H2 lub H3 od razu po H1 – prawidłowa struktura artykułu to H2 -> H3. Dzięki temu zwiększa się przejrzystość tekstu, co wpływa na wygodę czytania.

Z perspektywy SEO, czyli optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych, nagłówki H3 również odgrywają bardzo ważną rolę. Są jednym z elementów, które algorytmy Google biorą pod uwagę podczas indeksowania strony. Dzięki nim roboty wyszukiwarki lepiej rozumieją strukturę tekstu i jego treść. Z kolei prawidłowe umieszczenie słów kluczowych w nagłówkach H3 może wpływać na widoczność bloga w sieci.

Listy wypunktowane

Listy wypunktowane – zarówno nienumerowane, jak i numerowane – są popularnym elementem w budowie artykułu blogowego. Ułatwiają przyswojenie informacji przez czytelnika, upraszczają nawigację po tekście i podkreślają najważniejsze jego punkty, skupiając na nich uwagę odbiorcy. Tym samym czytelnik może szybko zidentyfikować kluczowe punkty artykułu. Listy wypunktowane wpływają też na zrozumienie treści, gdyż umożliwiają syntetyczne i klarowne przedstawienie argumentów lub opisanie procesu krok po kroku.

Tabele

Tabele – podobnie jak listy wypunktowane – mogą ułatwić zrozumienie i przyswojenie informacji zawartych w tekście blogowym. Są niezwykle przydatne, gdy chcesz przedstawić zestawienie danych, porównanie czy analizę. Ich zaletą jest przejrzystość i łatwość odczytania. Pozwalają na efektywne przekazanie dużej ilości informacji w zwięzłej i czytelnej formie.

Pomimo że tabele są bardzo użytecznym narzędziem, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim powinny być jak najprostsze i zawierać tylko niezbędne informacje. Zbyt skomplikowane tabele, z dużą ilością danych, mogą zniechęcić czytelnika. Zadbać również o ich estetykę – czytelne czcionki, kontrastowe kolory i klarowny układ to podstawa dobrego projektu tabeli.

Multimedia – grafiki, zdjęcia i materiały wideo

Różne formy multimediów, takie jak grafiki, zdjęcia i filmy wideo, są nieodłącznym elementem artykułu blogowego. Pomagają wizualizować i zilustrować omawiane tematy, przyciągają uwagę czytelnika i mogą zwiększyć jego angażowanie. Urozmaicają treść, umożliwiając czytelnikowi doświadczenie tematu w bardziej interaktywny sposób.

Multimedia powinny być wysokiej jakości – niejasne, rozmazane lub źle zaprojektowane grafiki mogą zniechęcić czytelnika. Poza tym każda grafika, zdjęcie czy film wideo powinny mieć bezpośredni związek z tematem omawianym w tekście. Umieszczenie niepowiązanych multimedialnych treści tylko dla ich samego bytu może spowodować dezorientację czytelnika i źle wpłynąć na pozycjonowanie.

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Linki wewnętrzne prowadzą do innych stron na blogu, co jest korzystne zarówno dla czytelnika, jak i wyszukiwarek. Odnośniki do innych adresów w serwisie pomagają w utrzymaniu czytelnika w domenie oraz poprawiają indeksowanie strony przez wyszukiwarki.

Z kolei linki zewnętrzne prowadzą do innych stron internetowych i mogą być pomocne dla czytelnika, jeżeli chcesz zaproponować mu dodatkowe źródła informacji na dany temat. Z punktu widzenia SEO linki zewnętrzne mogą również poprawić ranking strony, jeżeli prowadzą do wiarygodnych i autorytatywnych źródeł, wpływając pozytywnie na doświadczenia użytkownika.

Meta opisy

Meta opisy to krótkie opisy artykułu, które są widoczne w wynikach wyszukiwania. Wpływają bezpośrednio na pozycję strony w wynikach wyszukiwania i mają znaczenie dla potencjalnego czytelnika. Niezwykle istotny jest znacznik title, który często powiela się z tematem artykułu. Tworząc meta title, zadbaj, żeby najważniejsze słowa kluczowe, na które chcesz pozycjonować artykuł, znalazły się na samym jego początku. Ma to niebagatelne znaczenie dla SEO.

Meta opis (description) powinien być też krótki, choć nieco dłuższy niż title (do 160 znaków) i zawierać odpowiedź na pytanie, dlaczego warto kliknąć w konkretny wynik wyszukiwania. Dobrze napisany meta opis jest zgodny z treścią artykułu, interesujący i skłania do dalszego czytania.

FAQ – często zadawane pytania

Sekcja FAQ, czyli często zadawane pytania, to kolejny element, który decyduje o wartości i użyteczności artykułu blogowego. Wbrew pozorom nie chodzi tu jedynie o zaspokojenie ciekawości czytelników. FAQ pozwala na bowiem budowanie zaufania do marki i wspomaga optymalizację tekstów SEO.

Utworzenie takiej sekcji to idealny sposób na pokazanie swojej wiedzy i kompetencji. Odpowiadając na pytania, które mogą pojawić się u czytelników, pokazujesz, że znamy temat od A do Z i jesteś w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji. To buduje zaufanie do marki, jeśli artykuł jest elementem większej strategii content marketingowej.

Z punktu widzenia SEO FAQ to świetna okazja do umieszczenia w tekście dodatkowych słów kluczowych. Wyszukiwarki internetowe doceniają strony, które dostarczają kompletnej i wyczerpującej odpowiedzi na pytania użytkowników. Dlatego warto zastanowić się, jakie wątpliwości mogą nasunąć się czytelnikom podczas czytania artykułu i na nie odpowiedzieć.

Podsumowanie i wnioski

Podsumowanie to jedna z najważniejszych części artykułu blogowego. W nim reasumujesz wszystko, co zostało przekazane w tekście i wyciągasz najważniejsze wnioski. Właśnie tutaj czytelnik dowiaduje się, co powinien wynieść z lektury naszego artykułu.

Dobre podsumowanie jest krótkie, zwięzłe i daje do myślenia. Zawierać odpowiedź na podstawowe pytania zawarte w temacie i pokazuje, co czytelnik może zyskać po przeczytaniu tekstu. Czy to wiedza na dany temat, czy konkretna informacja, czy porada – warto to jasno wyartykułować, aby utwierdzić odbiorcę, że rzeczywiście dostał to, czego chciał.

Jak widzisz, pisanie artykułów na zamówienie to wymagające, które wymagania uwzględnienia wielu aspektów. Wiedzą, z jakich elementów składa się jego budowa, znacznie łatwiej będzie Ci zabrać się za tworzenie wartościowych treści. A jeśli chcesz powierzyć to zadanie fachowcom, nasza agencja copywriterska służy wsparciem!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *